Web Sunucusu Nedir? Web Sunucuları Nedir?


İnternet sunucusu nedir? İnternet sunucusu nedir?

Web sitelerinin video, ses ve resim belgelerini nasıl sakladığını merak edebilirsiniz. Web Sunucusu Bir Web Sunucusu bir Web sunucusudur.

Web sunucuları hakkında detaylı bir rehber hazırlanmıştır. Bu makalede web sunucusu nasıl seçilir, Web sunucusu olmak ne demektir ve Sunucu ne işe yarar gibi sorulara cevap verilecektir.

Web sunucusu nedir?

A hakkında daha fazla bilgiedininWeb, başkalarıyla iletişim kurmanın harika bir yoludur. Barındırma sağlayan ve İnternet protokolünü kullanarak siteleri barındıran sunucu. Kiralık web sunucuları veya barındırma şirketleri siteleri barındırabilir ve yayınlayabilir.

Web sunucusu, bir kullanıcı bağlantıya tıkladığında web sitesindeki dosyaları istemciye gönderir. Dosyalar istemcilere http protokolü (hypertext protocol) sırasına göre gönderilir.

Ağ sunucuları, farklı işletim sistemlerine sahip bilgisayarlar arasında çalışan yazılım programlarıdır. Ağ sunucuları yazılım programları tarafından çalıştırılır. Ağ sunucusu bilgisayar işlemcisi veya donanımı tarafından yönetilir.

Web sunucusu, bir sunucu sağlayıcısına ait bir bilgisayardır. Kullanıcıların web sitesindeki yazılı ve görsel belgeleri görüntülemesini sağlar.

Hosting şirketleri, web sitelerini internette barındırmak için web sunucuları sağlar. Bir web sunucusu, barındırma sunucusu veya web sunucusu olarak da adlandırılabilir.

Web Sunucusunun Kapalı Olması Ne Anlama Gelir?

Bir web sitesini ziyaret ediyorsanız ve “CloudflareError521” ile karşılaşırsanız, bu web sunucusunun kapalı olduğu anlamına gelir. Bu hatadan sunucu sorumludur.

Cloudflare size yanıt vermiyor. Cloudflare sunucunuzdan gelen bağlantıyı kabul etmiyor.

Mevcut web sunucusu türleri nelerdir?

Farklı sunucu türleri vardır. Barındırma birçok şekilde olabilir. Bir kullanıcının ihtiyaç duyduğu barındırma türü genellikle türü belirleyecektir.

 • Adanmış Sunucu
 • Bulut sunucusu
 • Paylaşımlı Hosting Sunucusu
 • Sanal Özel Sunucular

Özel sunucu nedir? (özel sunucu)

Özel sunucu, diğer sunuculara göre daha pahalı olan ve tamamen sizin tarafınızdan kontrol edilebilen bir sunucu türüdür. Büyük siteler genellikle özel sunucular kullanır. Özel ihtiyaçlara göre uyarlanabilir ve daha fazla RAM gücüne sahip olabilirler.

 • Bize güvenebilirsiniz.
 • Aracın hızı yüksektir.
 • Kapsamlı Kontrol
 • Tasarım fırsatı.

Bulut Sunucular Nedir? (Bulut Sunucu)

Bulut sunucular, kullanıcıların belgeleri yüklemelerine ve her an erişilebilir olmalarına olanak tanır. Sanal sunucular fiziksel sunucularla aynı mantıkta çalışır. Kullanımları daha uygundur.

 • Rahat Hükümet
 • Hızlı Erişim
 • Kolay Kullanım

Paylaşımlı barındırma nedir?

Paylaşımlı barındırma, birden fazla web sitesi aynı sunucuyu kullandığında ortaya çıkar. Birden fazla web sitesinin ne kadar sunucu kaynağı kullandığı bilinmemektedir. Kullanıcılar belirli limitlere kadar kullanım hakkına sahiptir.

Sanal Özel Sunucu nedir?

Sanal Özel Sunucu VPS, daha büyük bir sunucunun içinde yer alan daha küçük bir sunucudur. Sanal özel sunucular sunucuyu başka web siteleriyle paylaşmaz. Bu tür sunucular büyük şirketler tarafından kullanılır. Bu en yaygın kullanılan sunucudur.

 • Yüksek Maliyet
 • İyi bir ürün.
 • Kaliteli.
 • Tasarım Seçenekleri Sunuyor.

Ağ Web Sunucusu nedir?

Web sunucuları bilgisayardan daha sofistike ve daha hızlıdır. Web sunucuları çok daha fazla güç gerektirir.

Sunucu tarafından barındırılan web sitelerine erişmek için her sitenin benzersiz bir IP adresi vardır.

Çok fazla IP adresi olması durumunda, bir alan adı seçilir. IP adresleri alan adlarıdır. Bir web sitesine 0’dan 255’e kadar dört sayıdan oluşan bir IP adresi atanır.

İnternette sörf yapan ziyaretçiler IP adresini yazıp tıklayarak belirli bir web sitesine ulaşabilirler. IP ve DNS adresleri birlikte kullanılır. IP veya Alan adı araması yaparsanız aynı sayfaya ulaşırsınız.

Web sunucusundaki veriler, kullanıcı web sitesini aradığında görsel olarak görüntülenecektir.

Web sunucusu, siteyi görüntüleyen, belgeleyen ve siteye canlı erişim sağlayan bir bilgisayardır. Sunucu, canlı siteyi görüntüler, belgeler ve siteye erişim sağlar. Ziyaretçiler, Ngnix veya Apachechi gibi yazılımları kullanarak web sitelerinin canlı sürümlerini görüntüleyebilirler.

Web Sunucu Programları

İnternet üzerindeki web siteleri sunucular olmadan var olamaz. Sunucular internet ağları içindir. Web sitenizin web sunucusu yazılımı markanıza ve ihtiyaçlarınıza göre belirlenecektir.

Bir web sunucusunun ne yaptığı, özellikleri ve yazılımı önemlidir. Aşağıdaki web sunucusu yazılımı listesi, gereksinimlerinize uygun bir web sunucusu seçmenize yardımcı olabilir.

1- Apache HTTP Sunucusu

Apache popüler bir web sunucusudur. Pazar payının yüzde 40 olmasının nedeni yaygın kullanımı ve iyi bilinmesidir. Apache ya da httpd, sektördeki herkesin bildiği bir programdır.

Apache, web sunucuları için güçlü bir programdır. Bu program özelleştirilebilir ve C dilinde yazılmıştır. Apache IPv4, IPv6, HTML/2, HTTP/2, HTTPS ve HTTP/2’yi destekler.

2- Ngnix

Ngnix uzun zamandır kendini kanıtlamış bir programdır. Ngnix hızlı, güvenilir bir web sunucusu olarak ün yapmıştır. Kullanım kolaylığı nedeniyle de popülerdir. Ters API’leri ve yük dengelemeyi destekler.

Twitter, facebook ve linkedin gibi sosyal medya platformlarını destekler.

Lighttpd Web Sunucusu

Web sunucusu yazılımı ücretsiz, hızlı ve verimli olduğu için tercih edilir. Açık kaynak kodlu yazılımdır. Windows, Linux ve Unix üzerinde çalışabilir. Çok sayıda bağlantıyı idare edebilir. Büyük sunucularda çalışabilir.

Caddy Web Sunucusu

Caddy’nin web sunucusu “go” ile programlanmıştır. Caddy, stabilite ve hız sağlayan bir web sunucusudur. Bunun, ek paketler satın almayarak tasarruf etmenizi sağladığını unutmamak önemlidir.

Caddy Web Sun ucusu Bu web sunucusu Go programlama dilinde yazılmıştır. Bu web sunucusu bir yük dengeleyici, bir API Ağ Geçidi, bir ters proxy ve çoklu platform desteği içerir. Bu web sunucusunun kurulumu, gerekli tüm paketlerle birlikte geldiği için kolaydır.

OpenLiteSpeed Web sunucusu sürüm 5

Açık kaynaklı bir web sunucusu olan Litespeed’i herkes kullanabilir. Basit ve hızlı olduğu için popülerdir. Basit ve kullanımı kolay arayüzü kullanımı artırır.

SEO ve web sunucusu arasındaki ilişki nedir?

Ziyaretçilere web sitesi ile ilgili belgeler sağlamak için de önemlidirler. SEO için de önemlidirler.

Ağ sunucuları kullanıcı isteklerine hızlı yanıt verebiliyor ve web sitelerini hızlı yükleyebiliyorsa, siteler de hızlı yüklenir. Kullanıcılar, bir siteyi daha hızlı yükleyebilen bir web sunucusundan faydalanacaktır.

Bir web sunucusu yalnızca hızlı değil, aynı zamanda her türlü saldırıya karşı güvenli ve güvenilir olmalıdır. SEO için videolar ve resimler içeren çok fazla içerik oluşturduğumuz için çok fazla depolama alanına ihtiyacımız var.

Web sunucuları genellikle bilgisayarlar ve cep telefonları ile ilişkilendirilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *