Instagram SEO Nasıl Yapılır? Instagram SEO Rehberi 2023


Instagram SE nedir? Instagram SE nasıl yapılır?

Instagram’ın önemi her geçen gün artıyor. Instagram artık profillerde ve bloglarda e-ticarete ev sahipliği yapıyor. Instagram’ın büyümesi Instagram Seo çalışmalarını ortaya çıkardı.

Instagram SEO yaparak marka bilinirliğini, etkileşimi ve takipçileri artırabilir. Bu makale Instagram hesabınızı optimize etmenize yardımcı olacaktır. Bu makale size Instagram hesabınızı nasıl optimize edeceğinizi gösterecektir.

Instagram Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Instagramseo optimizasyonu ile online alışveriş yapanlar veya blog yazanlar gibi kullanıcılara hitap edebilirsiniz. Onlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Instagram SEO, ürün satışı yapan hesaplar tarafından kullanılır. Satış yapmak ve hedef kitlelerini çekmek için çalışırlar, bu nedenle platformlarındaki algoritmayı takip ederler.

Instagram SEO Optimizasyonu: Faydaları

 • Hedef kitleye ulaştınız
 • Beğenileri Artırın
 • Takipçilerinizi artırabilirsiniz
 • Marka Farkındalığı
 • Web sitesine gelen trafik sağlayıcılar tarafından sağlanmaktadır
 • E-ticaret profilleri dönüşümleri artırır

Instagram SEO’sunu nasıl yapıyorsunuz?

Instagram seo için yapılan bir aramanın sonuçları genellikle kafa karıştırıcıdır. Seo ekibi, web sitesi gereksinimlerine uygun olarak Instagram için bir seo teknikleri listesi hazırlamış olacaktır.

Instagram hesabınızı optimize etmeye başlamadan önce hesabınızın bir blog mu yoksa bir e-ticaret hesabı mı olduğunu belirleyin. Bu iki hesap arasında optimizasyon sürecinde farklılıklar olabilir.

1. Kullanıcı Adı Seçin

Bir Instagram hesabını optimize ederken, işe kullanıcı adıyla başlarız. Kolay anlaşılır olmalı ve arama motoru sonuçlarında görünmelidir.

İnsanların sizi instagram’da kolayca bulmasına yardımcı olmak için web sitenizin alan adı uzantısını ve adını ekleyin. Eğer varsa web sitenizin adını ve alan adı uzantısını instagram’a ekleyin.

2. Biyografi Ekle

Instagram hesapları biyografi bölümlerini optimize etmelidir. Biyografi bölümüne işletmeniz veya profilinizle ilgili tüm bilgileri eklemelisiniz. Bilgi, kitlenizin güvenini artırmak ve dikkatlerini çekmek için çok önemlidir. Profesyonel bir Instagram profili için biyografi, işletmenin hizmetlerini yansıtmalıdır. Müşterilerin işletmeniz hakkında sorduğu en yaygın soruların yanıtlarını biyografiye ekleyin.

Instagram SEO: Nedir ve nasıl yapılır?

Instagram biyografiniz neleri içermelidir?

 • Telefon Numarası
 • Posta Adresi
 • İş Adresi
 • Ticari Hizmet Bilgileri
 • Çalışma Saatleri
 • İş Sektörü
 • Web Sitesi Adresi
 • Ürün Bilgileriniz
 • İş Sloganı

3. Görüntü Optimizasyonu

Diğer Instagram profilleri ile rekabet etmek istiyorsanız yüksek kaliteli görsellere sahip olmanız çok önemlidir. Bu görseller, Instagram hesabınızı daha fazla kişinin ziyaret etmesini sağlamanıza yardımcı olacaktır. Aşağıda görselleri nasıl optimize edeceğinize dair bilgiler bulacaksınız. Talimatları izleyin ve görsellerinizin nasıl etkileşim yaratabileceğini göreceksiniz.

 • Profesyonelliğinizi gösteren görseller seçin.
 • Sattığınız ürünler veya konular hakkında ayrıntılı bilgi vermek için görseller kullanın.
 • Harekete geçirici mesajlar hesabınızı ve ürününüzü ilgi çekici kılacaktır.
 • Görselleriniz anlattıkları şeyle alakalı olmalıdır.
 • Görselleri profesyonelce hazırlayın.
 • Fotoğraflarınızda ne yakaladınız? Birkaç cümle yazın.
 • Yana kaydırma özelliği, görsellerinizi görmek için mükemmel bir yoldur.

4. Hastagh Optimizasyonu

Igtv videolarını, video makaralarını veya görüntüleri Instagram üzerinden paylaşmak için hastag kullanın. Hastag’leri idareli ve yalnızca ihtiyacınız olan miktarda kullanın. Bir hastag seçerken gönderinizin konusuyla ilgili hashtag’ler eklemelisiniz. Bu hashtag’leri takip eden kişi sayısını ve ne sıklıkla kullanıldıklarını analiz etmek de önemlidir. Doğru hastagleri seçerek sitenize daha fazla kişi çekebileceksiniz.

Kullanmanız gereken maksimum hashtag sayısı 10’dur. Daha fazla hastag kullanırsanız Instagram çalışmanızın spam olduğunu düşünecektir. Hastagh takipçileri gönderilerinizi görmeyecektir.

5. Gönderi Açıklamaları

Gönderilerinizi herhangi bir açıklama olmadan paylaşmak yapabileceğiniz en kötü şeydir. Açıklamalarınızı gönderi hakkında detaylı bilgi verecek şekilde paylaşın. Açıklamalarınızda daha fazla bilgiye yer vererek kullanıcıların içeriğinize olan ilgisini artırabilirsiniz.

6. Mesajlarla Etkileşim Kurun

Hayranlarınızla güçlü bir ilişki geliştirmek istiyorsanız hesabınızdaki mesajlara dikkat etmeniz çok önemlidir. Mesajlara dikkat etmek takipçilerinizin güvenini kazanmanıza yardımcı olacaktır. Blog yazarları, gönderileri veya ürünleriyle ilgili aldıkları tüm mesajlara dikkat etmelidir.

7. Reklam

Yeni başlayan veya hizmetlerinin reklamını yapmak isteyen Instagram hesapları Instagram SEO için reklam vermekten faydalanabilir. Reklam, yeni kitlelere ulaşmanın ve profilinize ziyaretçi çekmenin harika bir yoludur. Hesabınızın kimi hedeflediğini ve gönderinin reklam için uygun olup olmadığını bilmek önemlidir.

 • Çekici Görseller Kullanın
 • Eylem çağrılarını kullanın
 • Hedef pazarınıza reklam verin
 • Konumunuzu Belirleyin
 • Ayrıntılı Açıklamalar Verin
 • Mesajları Anında Alın

8. Kullanım Konumları

Instagram gönderilerinizi hedeflemek için konum seçeneklerini kullanın. Konum seçeneğine konumunuzu veya hedeflemek istediğiniz herhangi bir konumu ekleyebilirsiniz. Hedef kitlenize ulaşmak için konum odaklı bu Instagram gönderilerine göz atın.

9. Profilinizi herkese açık tutun

Kullanıcılar, hesabınızı önerilerde bulduklarında veya aradıklarında içeriğinizi ve ürünlerinizi keşfedebilir ve bunlara göz atabilirler.

10. Etiketleme Stratejisi

Etiketler, içeriğinizle aynı sektörde dikkat çekmenize ve takipçi kazanmanıza yardımcı olabilir. Etiketleme yaparken daha büyük hesapları kullanmak daha iyidir. Instagram SEO üzerinde çalışırken, büyük markaların dikkatini çekmek için etiketlemeyi kullanın.

11. Bağlantı Ekle

Yakında bu 10.000 takipçi kuralı kalkacak. Artık gönderilerinize, takipçilerinizi web sitenize veya satış yapmak için kullandığınız platforma yönlendirecek bağlantılar ekleyebilirsiniz. Bu, müşterileri dönüştürmek veya bir işletmenin reklamını yapmak için harika bir yoldur.

Etkinlikler Düzenleyin

İlgi çekici yarışma tarzı etkinlikler oluşturarak dönüşümler artırılabilir. Dönüşümleri artırmak için yarışma tarzı etkinlikler oluşturun.

13. İlgili Hesapları Satın Alın

Rakiplerinizi elemek için sektörünüzden Instagram hesapları satın alın. Bu hesaplara kendi kitlenizi de ekleyebilirsiniz.

14. Paylaşım Makaraları Videoları

Instagram seo, makaralı videolar paylaşmaya dayanır. Eğer kısıtlı bir bütçeniz varsa reel videolar paylaşmak size reklamdan daha fazla görüntülenme sağlayacaktır. Güncel ve alakalı konular hakkında makara videolar yapmalısınız. Bu makara videoların sonunda etkileşimi teşvik eden mesajlar olmalıdır.

15. Anahtar Kelimeler

Sosyal medya platformları da içerik hazırlamanın bir parçasını oluşturur. Anahtar kelimeler önemli ve değerlidir, ancak web sitenizdeki içerik kadar önemli değildir. Instagram gönderilerinizden en iyi şekilde yararlanmak için anahtar kelimeleri kullanın. Sattığınız ürünün anahtar kelimesini ne kadar çok kullanırsanız, hesabınız Google ve Instagram arama sonuçlarında o kadar üst sıralarda yer alacaktır.

Ücretsiz Instagram SEO Araçlarını Yakalayın

Bu, Instagram analiz araçlarının bir koleksiyonudur. Bu araçlar, rakiplerinizin profillerini analiz etmenize ve hakkınızda daha fazla bilgi edinmenize olanak tanır. Ayrıca, Instagram’da hangi anahtar kelimelerin en popüler olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu anahtar kelimeleri kullanarak içerik oluşturabilirsiniz. Instagram Seo Rekabetinizi analiz etmek için araçları kullanabilirsiniz

Instagram Anahtar Kelime Bulucu & Instagaram Hastagh Bulucu

Google, Instagram gönderinizi veya reklamınızı bulabilmelidir. Anahtar kelime seçimi, tıpkı web sitesi SEO’sunda olduğu gibi Instagram optimizasyonu için de önemlidir. Aşağıda bir anahtar kelime listesi hazırladık. Instagram Anahtar Kelime Bulucu Listeye kendi ürünlerinizi ekleyebilirsiniz.

 1. Anahtar Kelime Aracı Io : Anahtar kelime aracı, sitelerde, Amazon’da ve Instagram’da anahtar kelime bulmak için popülerdir. Bu araç, Instagram’da reklam verirken anahtar kelimeleri kullanmanıza olanak tanır.
 2. Influencer marketing hub Instagram Hashtag generator Araç, Instagramhashtag ‘lerini bulmak için kullanışlıdır, ancak aynı zamandahashtag ‘lere bir anahtar kelime değeri de sağlar. Marketing Hub Instagram aracı bir instagram anahtar kelime bulucusudur.
 3. Tüm Hashtag Instagram Anahtar Kelime Bul ucu Hem hastag’lere hem de anahtar kelimelere odaklanmak önemlidir. Hastag’ler anahtar kelimelere çok benzer. Bu araç Instagram için bir arama motorudur.
 4. Bu araç, Instagram gönderinizin içeriğiyle alakalı hashtag’leri bulmanıza yardımcı olur.
 5. Ingramer, Instagram için doğru anahtar kelimeleri ve hashtag’leri bulmanıza yardımcı olur. En kullanışlı araçlardan biridir. En uygun anahtar kelimeleri ve hashtagleri seçmenizi sağlayan yapay zeka destekli bir araçtır.
 6. Photerloo Instagram Hashtag & Keyword Generator: Bu yapay zeka destekli Instagram hashtag bulucu, Instagram ve sosyal medyayı SEO perspektifinden analiz etmek için kullanılabilir. Araca diğer platformlarda paylaşabileceğiniz fotoğraflar ekleyebilirsiniz. Araç ayrıca fotoğraflarınız için kullanabileceğiniz anahtar kelimeler de önerebilir.

Instagram Seo araçlarının listesi

Instagram SEO yaparken rakiplerinizi analiz etmek için aşağıdaki listeyi kullanabilirsiniz. Rakiplerinizin kullandığı taktiklerin aynısını uygulayarak arama motoru sonuçlarınızı artırabilirsiniz.

 • Collecto
 • Statigram IconoSquare ile değiştirildi.
 • lnk 366
 • Instagram’da Ara
 • Kalkış
 • Like2Buy/Inselly
 • Websta (eski adıyla Webstagram)
 • Twtrland
 • Latergram.me
 • RePost

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *